CatDialeg
CatDialeg
CatDialeg
CatDialeg
TV3, la televisió autonòmica més cara i menys eficient TV3, la televisió autonòmica més cara i menys eficient

TV3, la televisió autonòmica més cara i menys eficient

La televisió pública catalana és la més cara i, amb Telemadrid, la menys eficient de tot l’Estat
TelevisióZResto 10 març, 2015 Lluís Llaquet 6
5 / 5 (2 votes)

Inici » Historic » TV3, la televisió autonòmica més cara i menys eficient

Les Comunitats Autònomes invertiran durant aquest any gairebé 1.000 milions d’euros a mantenir les onze televisions públiques que hi ha a Espanya. Una despesa que molts creuen innecessària, sobretot si tenim en compte les acusacions de falta de pluralitat que aquests mitjans han patit en els últims anys. Però, hi ha relació entre la seva despesa i el seu rendiment? És proporcional la quantitat de diners que es gasten amb el seu èxit?

Si comparem el pressupost de 2015 de les televisions públiques autonòmiques, el primer que crida l’atenció és TV3. Aquest any la Televisió de Catalunya es gastarà una partida de gairebé 300 milions d’euros, el doble que Andalusia amb 164, més del doble que País Basc amb 125 milions i tres vegades més que Galícia amb 107 milions. Una despesa que, podríem dir, estaria justificada si la quota de pantalla de la cadena (també anomenat punt de share), és a dir, el percentatge de persones que la veuen respecte al total, fos proporcional. Però, tot i que TV3 és la cadena autonòmica més vista de l’Estat, només supera per un i tres punts a les seves anàlogues, molt més barates.

Treballadors de TV3 protestant contra les retallades i els acomiadaments

Treballadors de TV3 protestant contra les retallades i els acomiadaments

La televisió autonòmica catalana: a la cua en eficiència i eficàcia

Si mirem la quantitat de diners que cada televisió ha de gastar-se per punt de share, veurem com TV3 i la madrilenya Telemadrid són les menys eficients d’Espanya amb 23,6 i 23,2 milions d’euros per punt de quota de pantalla respectivament. TV3, a més, és la menys eficaç: té en plantilla 2.411 treballadors, molt lluny de la resta de televisions i amb un índex de 191,3 persones per  punt de share.

De prop les segueix l’andalusa Canal Sur, que amb un índex de 17,3 milions d’euros, és la tercera més cara i la segona menys eficaç amb 168,4 treballadors per quota de pantalla i un total de 1.600 treballadors.

Comparativa Televisions Autonòmiques:

 Pressupost 2015Número de treballadorsQuota de pantalla (punt de share)Milions d’€ per quota de pantallaNombre de treballadors per quota de pantalla
Catalunya (TV3)297,52.41112,6%23,6191,3
Madrid (Telemadrid)97,63094,2%23,273,6
Andalusia (Canal Sur)164,21.6009,5%17,3168,4
Aragó (A. TV)4460011,3%3,853,1
País Basc (ETB)124,69809%13,8108,8
Astúries (TPA)201406,2%3,222,6
Galícia (TVG)106,81.00010%10,7100
Extremadura (EXT.TV)24,72295,7%4,340,2
Canàries (TV CAN)38,2957,3%5,213
Castella la Manxa (CMT)423804,6%9,182,6
Balears (IB)34,15,8%5,8

Els models a seguir

Les comunitats que millor gestionen les seves cadenes de televisió són Astúries, Canàries i l’Aragó. En especial la primera, que amb un pressupost total de 20 milions d’euros, menys del que es gasta Catalunya en només un punt de share, aconsegueix una quota de pantalla d’un 6,2% i és la segona més eficaç. En aquest aspecte només per darrere de  Canàries que amb 95 treballadors n’aconsegueix un 7,3% i se situa en una ràtio de 13 treballadors per punt de share.

Digne de menció és també la televisió aragonesa que gairebé té el mateix percentatge d’espectadors que la de Catalunya i ho aconsegueix amb una despesa set vegades inferior que la catalana i amb menys d’una tercera part de treballadors.

Print Friendly, PDF & Email

Lluís Llaquet

Periodista vocacional. Redactor a Catdiàleg, CM de l'associació Cat Jove i del Club de Lideratge Jove. Bloguer i col·laborador a altres mitjans. "El periodisme és el millor ofici del món" Gabriel García Màrquez "La premsa és l'artilleria de la llibertat." H.D. Genscher Contacte: lluisllaquet@catdialeg.cat Twitter: @llaquetm

  • lucas

    24 agost, 2015 #3 Author

    Pots indicar d’on has tret que a TV3 el 2015 tenia una plantilla de 2411 treballadors? A mi no em quadra amb les informacions que he vist publicades i que situen la plantilla conjunta de TV3 bastant per sota dels 2000 treballadors!! El 2013 abans de l’ERO i una reducció de quasi 200 treballadors, se situava en 2095 (http://www.vilaweb.cat/noticia/4124650/20130613/corporacio-acomidara-300-treballadors-tv3-catalunya-radio.html).

    Per un altre costat, m’encanta com es fa demagògia amb els pressupostos públics o amb aquestes dades… sense tenir en compte les externalitzacions, les partides extres,… Podries incloure els treballadors que treballen per a cadascun dels mitjans, malgrat no estiguin en nòmina? Pots afegir les TV privades per a fer una comparativa més complerta… o senzillament es tracta de criticar la televisio pública catalana? Un bon periodista cal que consulti i contrasti totes les dades, i no es quedi només amb els titulars.

    Sense cap mena de dubte, els diners públics es poden gestionar millor, a la TV, a la sanitat, educació, infraestructures… però potser cal no barrejar pomes i peres. Si no us agrada TV3, ho diueu directament però sense publicar articles amb arguments tan superficials com els que exposeu.

    Respon

  • Freedom4Catalonia

    1 abril, 2016 #4 Author

    Que facil és mentir i fer demagogia amb els numeros.
    Quan s’aporten dades o es posa la font o no tenen CAP validesa.
    Pq no has posat links a pressupostos, estudis, etc… pq senzillament TOT l’article és un copy paste manipulat per atacar TV3

    Respon

  • Ramon C.

    12 maig, 2016 #5 Author

    I la qüalitat ès equiparable??
    TV3 amés fa la funció de protegir la llengüa

    Respon

  • Fatídic.

    6 abril, 2017 #6 Author

    Hola, no us molesteu a respondre a l’article que acabeu de llegir.

    Podreu trobar informació de l’autor que, suposadament ha escrit aquest artícle al seu Facebook.
    Podeu escriure-li, per preguntar-li si, efectivament aquest noi ha escrit aquest article, o han abusar d’ell i de la seva imatge. Cert és que ha estudiat periodisme, però consultes les seves imatges i feu-vos una idea dels seus ideals.

    Increïble la falta de documentació en l’article, cert.

    No perdeu el vostre temps…

    Respon

L'adreça electrònica no es publicarà. Els camps necessaris estan marcats amb *

Ús de cookies

Aquest lloc web utilitza cookies perquè vostè tingui la millor experiència d'usuari. Si continua navegant està donant el seu consentiment per a l'acceptació de les esmentades cookies i l'acceptació de la nostra política de cookies, punxi l'enllaç per a major informació.ACEPTAR

Aviso de cookies